Gmail Outlook Ayarları ve Kurulumu

Gmail ve Outlook. Her ikisi de bizlere ücretsiz bir şekilde e-posta gönderimi sağlayan ve e-posta almamıza yarayan muhteşem uygulamalar. Bu her iki uygulamayı da birbiriyle bağdaştırarak ortak bir kullanım alanı içerisinde kullanabilir ve tek bir ekran üzerinden her iki e-posta servisini ücretsiz bir şekilde yönetebilirsiniz. Peki; ‘’Gmail, Outlook ayarları nasıl yapılır?’’ İşte sizlere açıklamalı anlatımı.

Teknoloji namına her iki uygulamanın da içerisinde benzersiz özellikler ve avantajlar yer almakta. Bu benzersiz özellikleri tek bir ekran üzerinden kontrol edebilir ve istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. IMAP erişimi ve SMTP ayarları ile çok kolay bir şekilde Gmail, Outlook kurulumu yapıp dilediğiniz gibi e-posta servislerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Her iki uygulamayı da aynı ekranda kullanabilmek için yapmanız gereken birkaç basit işlem bulunmakta. Bu işlemler için ilk önce IMAP erişimine sahip olmanız gerekir ve SMTP ayarlarını düzgün bir şekilde yapmanız gerekir. IMAP erişimi ile Gmail iletilerinizi birden çok cihazda okuyabilir ve yeni iletileri cevaplayabilirsiniz. Gerçek zamanlı bir şekilde senkronize edebileceğinizi Gmail’i bilgisayarınız üzerinden açın. Ayarlar bölümüne girin ve buradan tüm ayarları göster sekmesine tıklayın. Hemen ardından açılan ekran üzerinden ‘’Yönlendirme ve POP/IMAP’’ sekmesine tıklayın. Tekrar açılan sekme üzerinde ‘’IMAP erişimi’’ diye bir bölüm yer alıyor. Buradan ‘’IMAP’ı etkinleştir’’ diyerek etkinleştirme işlemini tamamlıyorsunuz. Daha sonra da ‘’Değişiklikleri kaydet’’ diyerek sayfadan çıkış yapıyorsunuz. Outlook, Gmail imap ayarları bu şekilde yapılabilir ve kullanımı sağlanabilir.

Gmail Outlook Ayarları

Gmail outlook ayarları, Outlook’ta Gmail’i kurmak istiyorsanız , kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Outlook ve Gmail’i otomatik olarak kurabilir veya Gmail ve Outlook ayarlarını manuel olarak basitçe girebilirsiniz.

Dikkat! : Bu yazıdaki içerik ve adımlar Outlook 2019Outlook 2018Outlook 2013Outlook 2010Outlook 2016,  Outlook Mac ve Microsoft 365 kullanıcıları için geçerlidir.

Gmail ve Outlook Kurulum için IMAP’i Etkinleştirme

Gmail outlook kurulumu geçmeden önce, Gmail üzerinde IMAP’i etkinleştirmeniz gerekir. Gmail hesabınıza giriş yapın ve şu adımları izleyin:

1 İlk olarak Gmail sayfasına girin. Sağ üst taraftan Ayarlar simgesine tıklayın. Açılan pencerede, Tüm ayarları görüntüleyin. Butonuna tıklayın ve ikinci adıma geçin.

gmail-outlook-ayarlari-1

2 Açılan sayfada Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini seçin.

gmail-outlook-ayarlari-2

3 IMAP erişimi bölümünden, IMAP’ı Etkinleştir‘i seçin.

gmail-outlook-ayarlari-3

4 Ekranın en altına gidin ve Değişiklikleri Kaydet’i seçin . Gmail outlook imap ayarları yaptıktan sonra Artık Gmail’i Outlook’a eklemeye hazırsınız.

Outlook’a Gmail Hesabı Nasıl Eklenir?

Outlook a gmail kurma, Outlook’a yalnızca Gmail adresinizi ve şifrenizi eklerseniz, genellikle diğer tüm ayarları otomatik olarak algılar.

Outlook programını çalıştırın. Sol üst taraftan sırasıyla şunları seçin: Dosya – Hesap Ayarları.

Açılan pencerede E-posta kısmından Yeni butonuna tıklayın. Yeni Hesap Ekle penceresinden, Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır‘ı seçin ve İleri’ye tıklayın.

Sizden bir Hizmet Seçmenizi isteyecektir. Burada: İnternet E-posta kutucuğunu seçin ve İleri’ye tıklayın. İnternet E-posta Ayarları penceresi açılacaktır. Buraya kendi bilgilerinizi yanlış yapmadan doldurun.

Burada dikkat etmeniz gereken yerler, Gelen posta sunucusu – Giden posta sunucusu (SMTP) – Kullanıcı Adı. Gelen ve Giden kısmına resimde yazanın aynısını yazın. Kullanıcı Adı kısmına bütün(örnek:test@gmail.com) e-posta adresini yazın.

Bilgilerinizi yazdıktan sonra Diğer Ayarlar butonuna tıklayın. Açılan pencerede Giden Sunucusuna tıklayın ve Giden Sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor, kutucuğunu aktif edin.

Gelişmiş sekmesine geçin ve aşağıdaki ayarların aynısını yapın.

Tamam’a tıklayın ve hemen sonrasında İleri’ye tıklayın.

Bu kısımda bir uyarı veya hata alırsanız Gmail hesabınızdan, Daha az güvenli uygulama erişimi kısmından Erişimi Aç‘manız gerekiyor. Bu adımları takip edebilirsiniz: Hesap ayarları – Sol taraftan Güvenlik‘i seçin – Daha az güvenli uygulama erişimi kısmını bulun ve Erişimi Açın.

Outlook Posta

Bir e-posta hesabı oluştururken Microsoft, etki alanı için size iki seçenek sunar, yani outlook.com veya hotmail.com. Bununla, Hotmail giriş işleminin Outlook’a neredeyse benzer olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yani Outlook posta giriş yapmak isteseniz bile adımlar aynıdır.

Outlook Gmail Ayarları

Outlook gmail ayarları, Artık Outlook’ta Gmail’i kurduğunuza göre, Outlook içinde e-posta görüntüleyebilecek ve oluşturabileceksiniz, yani çevrimdışı erişime ve muhtemelen aşina olduğunuz bir e-posta ortamına sahip olacaksınız. E-postanızın tamamı programda mevcut olacaktır ancak Gmail’inize erişmek için Tarayıcı kullanmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez; Outlook, erişmenin (gmail outlook giriş) başka bir yoludur.

 

Gmail Hesabı Outlook Hesabına Nasıl Bağlanır?

Outlook’u Gmail ile çalışacak şekilde yapılandırmadan önce, Gmail’i Outlook ile çalışacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için, Gmail hesabınız da IMAP protokolünü etkinleştirmelisiniz. İşte sırasıyla adımlar:

Gmail Hesabı Outlook Hesabına Nasıl Bağlanır Resimli?

Resimli anlatım için oturumac.net sitesini ziyaret edininiz.

Yorum yapın