Outlook Kural Oluşturma Nasıl Yapılır?

Outlook kural oluşturma, Windows için Outlook’un gelen veya giden iletilerde otomatik olarak çalıştırdığı bir eylemdir. Kuralı neyin tetikleyeceğini ve aynı zamanda kuralın gerçekleştireceği eylemleri siz seçersiniz. Örneğin, tüm mesajları yöneticinizden başka bir klasöre taşımak için bir kural oluşturabilirsiniz. Tercihlerinizi daha iyi yönetmek ve hayatı biraz daha kolaylaştırmak için Outlook’ta kuralları kullanmanın birçok yolu vardır. Outlook’ta kurallarda ustalaşmanıza yardımcı olacak ayrıntılı bir ‘outlook rule oluşturma nasıl yapılır‘ kılavuzu oluşturduk.

  • Kuralları kullanarak, e-posta mesajlarınızı yönetmek için gereken manuel ve tekrarlayan eylemleri azaltabilirsiniz. Kuralları açtığınızda, sürekli ve otomatik olarak çalışırlar.
  • Maillerinizi yönetmek için kurallar tasarlamanıza yardımcı olması için Kural Sihirbazını kullanabilirsiniz.
  • Kural Sihirbazı, en sık kullanılan kurallar için şablonlar içerir. Kural Sihirbazının nasıl kullanılacağı konusunda fazladan tavsiyeye ihtiyacınız varsa, burada kullanışlı bir anlatım yaptık. Şimdi kuralları nasıl oluşturacağımızı ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Outlook Oturum Aç

Bir e-posta hesabı oluştururken Microsoft, etki alanı için size iki seçenek sunar, yani outlook.com veya hotmail.com. Bununla, Outlook oturum aç işleminin Hotmail’ e neredeyse benzer olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yani Outlook hesabınıza giriş yapmak isteseniz bile adımlar aynıdır.

Outlook Kural Oluşturma

Outlook Kural Oluşturma yaparak mevcut e-posta kutunuzu daha düzenli ve kullanışlı hale getirebilir, işlerinizi gruplar haline ayırarak erişimi kolaylaştırabilir siniz.

1 İlk olarak MS Outlook programını açın.

2 Gelen Kutusu‘na sağ tıklayıp Yeni Klasör ekleyin. Klasöre istediğiniz bir isim girin.

Outlook Kural Oluşturma

3 Kural Oluşturmak için üst menüden Kurallar simgesine tıklayın ardından Kuralları ve Uyarıları Yönet‘i seçin.

4 Yeni Kural butonuna tıklayın. Düzenli Kal kısmından: Birisinden gelen iletileri bir klasöre taşı‘yı seçin. Hemen aşağıda kişi veya ortak grup bağlantısına tıklayın.

5 Kural Adresi penceresi kısmından, Kimden kutucuğuna E-posta adreslerini yazın ve Tamam‘a tıklayın. Birden fazla yazacaksanız aralarına ; (noktalı virgül) koymayı unutmayın!

6 Belirtilen klasörüne taşı.. bağlantısına tıklayın. Burada seçtiğiniz e-posta adreslerinden gelen mailleri hangi klasörde bulunmasını istiyorsanız onu seçin.

7 Seçimleri bitirdikten sonra İleri butonuna arka arkaya tıklayın (ta ki buton pasif hale gelene kadar). Son sayfada size bazı seçenek sunacaktır: Bu kuralı “Gelen Kutusu” içinde bulunan iletilerde şimdi çalıştır kutucuğunu işaretleyin. Bu seçenek: seçtiğiniz e-posta adreslerin, daha önceden Gelen Kutusu klasöründe bulunan bütün mailleri şimdi seçtiğiniz Klasöre taşıyacaktır.

8 Son ardından Tamam butonuna tıklayın. Bu adımlar sayesinde outlook kural oluşturma işlemlerini kolayca tamamlamış olacaksınız.

Yorum yapın