Outlook Mail Kurulumu – Outlook Hesap Ekleme ve Ayarları

Outlook mail kurulumu, Doğru adımları takip ettiğiniz sürece Microsoft Outlook, yalnızca Microsoft hesaplarına değil, herhangi bir e-posta hesabına bağlayabilirsiniz. POP3 veya IMAP kullanarak e-posta hesabınızı Outlook’a nasıl bağlayacağınız aşağıda açıkladık.

POP3 ve IMAP nedir?

POP3 ve IMAP, e-postaya erişim için en yaygın iki protokoldür. Son 25 yılda bilgisayarınızda bulunan her e-posta programı Outlook, Apple Mail, Thunderbird, Eudora, Pegasus veya herhangi bir uygulama POP 3 ve IMAP’i destekledi. Her e-posta sağlayıcısı, e-posta hesabınıza POP3 veya IMAP kullanarak erişmenize izin verir.

POP3 protokolü, e-postanızı sunucudan bilgisayarınızdaki istemciye indirir. Daha sonra sunucudaki e-postayı siler, böylece e-postalarınızın tek kopyası bilgisayarınızda olur.

IMAP protokolü , e-postanızın bir kopyasını sunucudan bilgisayarınızdaki istemciye indirir. E-posta istemcinizde yaptığınız tüm değişiklikler sunucu ile senkronize edilir. Bu nedenle, bilgisayarınızda bir mail içeriğini silerseniz, e-posta sunucusunda da silinir ve bunun tersi de geçerlidir.

IMAP, aynı e-posta hesabına telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız ve tabletiniz gibi birden çok cihazdan eriştiğimiz modern protokoldür. IMAP kullanıyorsanız, e-postanızla yaptığınız her şey eşit olur: örneğin telefonunuzdan bir e-posta gönderirseniz, tabletinizi kullanarak Gönderilmiş Öğeler klasörüne baktığınızda bu mail anlık gözükür… Bu nedenle, POP3’ü kullanmak için iyi bir nedeniniz yoksa IMAP’i kullanmanızı öneririz.

Outlook Mail Kurulumu

Outlook mail kurulumu yaparak kurumsalokulyandex mailşirket mail gibi e-posta adreslerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

1 İlk olarak Outlook ayarları yapmak için Outlook programını çalıştırın.

2 Sol üst taraftan Dosya > Hesap Ayarları yerinden tekrar Hesap Ayarlarını seçin.

3 Hesap Ayarları penceresinden E-posta kısmında bulunan Yeni… bağlantısına tıklayın. Kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve hemen aşağıda Gelişmiş seçenekler kısmında Hesabımı kendim ayarlamak istiyorum kutucuğunu işaretleyin, Bağlan butonuna tıklayın.

Outlook Mail Kurulumu

4 POP bölümünü seçin ve E-posta parolanızı girin. Bağlan butonuna tıklayın.

Outlook Mail Kurulumu 2

5 Sorun oluştu veya Hata mesajı çıkabilir. Burada Hesap Ayarlarını Değiştir‘e tıklayın.

6 POP Hesap ayarları penceresinden bazı bilgileri değiştirmemiz gerekiyor. Siz aşağıdaki resimdeki gibi yapabilirsiniz. Bilgilerinizi yazdıktan sonra İleri‘ye tıklayın.

7 Açılan ekran Bağlan butonuna tıklayın. Son ayarlar yapılıyor… Burada biraz beklemeniz gerekebilir.

Outlook Mail Kurulumu 3

Buraya kadar outlook mail kurulumu resimli adımları takip edip, bir hata veya yanlış bilgi girmediyseniz outlook hesap ekleme tamamlanmış olacaktır.

Outlook Email

Bir e-posta hesabı oluştururken Microsoft, etki alanı için size iki seçenek sunar, yani outlook.com veya hotmail.com. Bununla, Outlook email giriş işleminin Hotmail’ e neredeyse benzer olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yani Outlook hesabınıza giriş yapmak isteseniz bile adımlar aynıdır.

Telefona Outlook Kurma

Telefona outlook kurma kısaca, Bu kılavuz, iOS veya Android’deki Outlook uygulamasında yeni bir e-posta hesabı kurma sürecinde size adım adım yol gösterir.

Adım 1: Outlook uygulamasını açın.

Adım 2: Ayarlar > Hesap Ekle’yi seçin

Adım 3: E-posta Hesabı Ekle ekranında IMAP’i seçin

Adım 4: E-posta adresinizi yazın ardından Hesap Ekle’ye tıklayın.

Adım 5: E-posta parolanızı ve Görünmesini istediğiniz Adınızı yazın ardından Gelişmiş Ayarları Göster’i tıklayın.

Adım 6: Gerekli alanları kendinize göre doldurun.

  • IMAP Gelen Posta Sunucusu: mail.sizinsiteniz.com
  • IMAP Kullanıcı Adı: E-posta adresiniz.
  • IMAP Şifresi: E-posta şifreniz.
  • SMTP Giden Posta Sunucusu: smtp.sizinsiteniz.com
  • SMTP Kullanıcı Adı: E-posta adresiniz.
  • SMTP Parolası: E-posta şifreniz.

Adım 7 Son: Bilgilerinizi yazdıktan sonra sağ üst taraftan Onayla simgesine tıklayın. Outlook hesabını telefona kurma işlemi bu kadardır. Bu adımları doğru yaptığınız takdirde sorunsuz şekilde, şirket mailini, okul, özel e-posta hesabınızı AndoridIOS cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Yorum yapın