Outlook Onarma – PST, Veri Dosyası Nasıl Onarılır?

Outlook onarma, Outlook, Microsoft tarafından Office 365 aboneliğiyle sunulan popüler bir e-posta uygulamasıdır. Ancak birçok kullanıcı, Outlook kullanırken genellikle çalışmayı durdurması veya “Başlatılamadı” hatası göstermesi gibi sorunlarla karşılaşır. Özellikle Windows 10’da Office 365 uygulamalarını kullanan kişiler bu sorunlarla en çok karşılaşmaktadır.

Outlook’u günlük olarak şirket, kurumsal e-postalar için kullanıyorsanız, Windows 10’da Outlook 365’i onarmak çok önemlidir. Bu makalede, Windows 10’da Outlook Office 365’i onarmanıza izin veren bazı yöntemlerden bahsettik.

Microsoft Outlook Onarma

Outlook onarma, Microsoft, Office 365 uygulamalarıyla ilgili yaygın sorunların çoğunu çözebilen ücretsiz bir Office 365 sorun giderme aracı bulunuyor. Ancak, Office 365 uygulamalarıyla ilişkili tüm sorunların ele alınmasında yardımcı olmayabilir, ancak Outlook veya düzgün çalışmayan diğer uygulamalar gibi yaygın sorunları kolayca çözülebilir. Aşağıdaki adımları izleyin:

Outlook 2010/2013/2016/2019/365 Onarma:

  1. Bilgisayarınızdan Denetim Masası‘nı açın.
  2. Programlar‘a, ardından Programlar ve Özellikler‘e tıklayın.
  3. Açılan listede Microsoft Office 2010/2013/2016/2019 hangisini kullanıyorsanız bulun ve seçin. (Microsoft Office 365 adında da yazabilir.)
  4. Sağ tıklayın ve Değiştir‘e tıklayın.
  5. Onar‘ı seçin, Devam Et‘e tıklayın. Ardından Outlook onarmanın bitmesini bekleyin.
  6. Onarım tamamlandıktan sonra Outlook’a giriş yapabilirsiniz.

Outlook Oturum Açma

Bir e-posta hesabı oluştururken Microsoft, etki alanı için size iki seçenek sunar, yani outlook.com veya hotmail.com. Bununla, Outlook oturum açma işleminin Outlook’ a  neredeyse benzer olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yani Outlook hesabınıza giriş yapmak isteseniz bile adımlar aynıdır.

Outlook PST Onarma

Outlook pst onarma, Genel olarak, bozuk PST dosyalarını onarmak için kullanılabilecek iki güvenilir yöntem vardır. İlk yöntem, yani manuel yöntem, Microsoft tarafından sağlanan dahili yardımcı program “ScanPST ” nin kullanılmasını içerir. İkinci yöntem, üçüncü taraf yazılımdır.

Gelen Kutusu Onarım aracı olarak da bilinen ScanPST, bozuk/hasarlı outlook veri dosyası dosyalarını onarmanıza yardımcı olur. Kurulum içerisinde gelen bu yardımcı programa bilgisayar sürücünüzden erişebilirsiniz.

Outlook 2019/2016/2013/2010 kullananlar aşağıdaki yolları deneyebilir;

  • C:\Program Files\Microsoft Office\root\office16\
  • C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office16\
  • C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15\
  • C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office14\

Artık ScanPST yazılımını bulduğunuza göre, kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1 ScanPST aracını başlatmak için çift tıklayın.

2 Onarmak istediğiniz PST dosyasını eklemek için Gözat‘a tıklayın ve seçin ardından dosyayı taramak için Başlat‘a tıklayın.

3 Tarama tamamlandığında, outlook pst dosyası onarma adımlarını başlatmak için Onar butonuna basın.

Not: Bu PST dosyası için bir yedek oluşturmanızı öneririm. Burada “Onarmadan önce taranan dosyanın yedeğini al” kutucuğunu işaretleyin.

4 ScanPST aracının PST dosyasını onarması birkaç saniye sürecektir. Dosyayı onardıktan yada düzelttikten sonra Outlook’a aktarabilirsiniz.

 

Yorum yapın