Outlook Otomatik Yanıt Nasıl Yapılır?

Tatile ya da izne çıkıyorsanız e-postalarınız için otomatik bir “ofis dışında” yanıtı ayarlamak çok yararlıdır. Kısaca outlook otomatik yanıt, size e-posta gönderen kişilerin mesajlarını yanıtlayamayacağınızı bilmesini sağlar. Microsoft Outlook masaüstü uygulamasında ve web sürümünde otomatik yanıtı nasıl ayarlayacağınız aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır.

Outlook Otomatik Yanıt PC

Outlook otomatik yanıt, Microsoft Outlook masaüstü uygulamasında otomatik olarak, ofis dışında yanıtları ayarlamak için Dosya> Otomatik Yanıtlar> Otomatik yanıt gönder seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.

1 Sol üst köşeden Dosya kısmına tıklayın.

2 Ardından Otomatik Yanıtlar seçeneğine tıklayın, Otomatik Yanıtlar penceresi açılacaktır.

3 Ardından, Otomatik yanıt gönder’e tıklayın.

4 “Yalnızca bu zaman aralığında gönder” kutusunu işaretleyin. Ofis dışında olacağınız tarihleri ​​belirleyin. Ofise döndüğünüzde otomatik yanıtları manuel olarak kapatmak istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

5 Ardından, Kuruluşumun İçi sekmesi altında otomatik olarak gönderilecek yanıtınızı ayarlayın. Bu, şirketinizden veya işinizden uzaktayken size e-posta gönderen kişilere gönderilen otomatik yanıt olacaktır.

6 Kuruluşumun Dışında sekmesi altında otomatik şekilde yanıtınızı ayarlayın. Bu, müşteriler ve tedarikçiler gibi değil de şirketinizin, işinizin dışındaki kişiler içindir. Kuruluşumun İçin sekmesinde ayarladığınız yanıtı buraya koyabilir veya kuruluşunuzun dışındaki kişiler için başka bir yanıt koyabilirsiniz. Dışarıdayken bu gibi kişilere otomatik bir yanıt göndermek istemiyorsanız, “Otomatik yanıt…” kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz.

Not: Farklı kişiler için (ofis, kuruluş) dışında yanıtları da ayarlayabilirsiniz. Sol alt köşedeki Kurallar… düğmesini tıklamanız ve her kişi veya e-posta adresi için bir kural eklemeniz yeterli olacaktır.

7 Son olarak Tamam butonuna tıklayarak outlook da otomatik yanıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Outlook Hesabına Giriş

Bir e-posta hesabı oluştururken Microsoft, etki alanı için size iki seçenek sunar, yani outlook.com veya hotmail.com. Bununla, Outlook hesabına giriş işleminin Hotmail’ e  neredeyse benzer olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yani Outlook hesabınıza giriş yapmak isteseniz bile adımlar aynıdır.

Outlook.com Web Üzerinden Otomatik Yanıt Ayarlama

Outlook’un web sürümünü kullanıyorsanız, Ayarlar > Tüm Outlook ayarlarını görüntüle > Posta > Otomatik yanıtlar seçeneğine giderek ofis dışında yada izindeyseniz otomatik yanıtları ayarlayabilirsiniz. Otomatik yanıtları açın, notunuzu yazın ve Kaydet’e tıklayın.

1 Outlook.com, https://outlook.live.com/mail/0/inbox adresinden hesabınıza giriş yapın. Bağlantıya tıklayarak veya herhangi bir web tarayıcısına gidip adres çubuğuna outlook.live.com yazarak hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

2 Ardından, Ayarlar simgesine tıklayın. Sayfanın sağ üst köşesinde bulabileceğiniz dişli simgedir.

3 Ardından Tüm Outlook ayarlarını görüntüle’yi seçin.

4 Posta sekmesini seçin ve ardından Otomatik yanıtlar’a tıklayın.

5 Otomatik yanıtları aç, bağlantısına tıklayın. Daha sonra, “Yalnızca belirli bir zaman diliminde yanıt gönder” kutusunu işaretleyerek otomatik yanıt tarihlerinizi ayarlayabilirsiniz. Ne zaman işinize döneceğinizden emin değilseniz ve ofise döndüğünüzde otomatik yanıtları manuel olarak kapatmak istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

6 Ofis, iş dışında gönderilecek mesajınızı yazın. Bu, şirketinizden siz uzaktayken size e-posta gönderen kişilere gönderilen otomatik yanıt olacaktır.

7 Son olarak, Kaydet’i tıklarak mail otomatik yanıt işlemini tamamlayın.

Yorum yapın